گوگل در سال ۲۰۰۹ سرویس کوتاه‌کننده لینک خود را به آدرس goo.gl برای ساده‌تر کردن به‌اشتراک‌گذاری لینک از سوی کاربران و رصد میزان بازدید راه‌اندازی کرد.

زمان توقف سرویس goo.glبدین صورت که کاربران می‌توانستند لینک مدنظر خود را در این سرویس درج کرده و لینک کوتاه‌شده را دریافت کنند. قابلیت کوتاه شدن لینک به‌خصوص برای کاربران ایرانی که با درج پیوند یکتای فارسی، یک URL طولانی داشتند که پر از کاراکتر بود، اهمیت زیادی داشت. با استفاده از این سرویس رایگان گوگل، کاربران می‌توانستند آدرس‌های طولانی را به یک آدرس کوتاه چندحرفی تبدیل کنند و به سادگی و با خطای کمتری به اشتراک بگذارند.

اما اکنون گوگل درصدد توقف این سرویس است.

زمان توقف سرویس goo.gl

اما گوگل اعلام کرد که تنها تا ۳۰ مارس ۲۰۱۸ از این سرویس پشتیبانی می‌کند و از ۱۳ آوریل هم تنها کاربرانی که پیش از این از این سرویس استفاده کرده‌اند، امکان ساخت لینک کوتاه در سرویس goo.gl را خواهند داشت.

علاوه بر این، اعلام شد که این سرویس تنها تا پایان ۳۰ مارس ۲۰۱۹ برقرار خواهد بود و پس از آن برای همیشه متوقف خواهد شد و لینک‌هایی که از طریق این سرویس کوتاه شده‌اند به آدرس اصلی ریدایرکت خواهند شد.

جایگزین سرویس goo.gl

گوگل اعلام کرده است که تمرکز خود را از پشتیبانی سرویس goo.gl خواهد برداشت و آن را با قابلیت لینک‌های پویای فایربیس (Firebase Dynamic Links) یا FDL جایگزین خواهد نمود. FDL‌ها آدرس‌های اینترنتی هوشمندی هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا به پلتفرم‌های وب، اندروید و iOS هدایت شوند.

همچنین شما می‌توانید برا مشاهده پیشنهادات ما برای جایگزینی سرویس goo.gl به مطلب بهترین کوتاه کننده لینک مراجعه کنید.