با توقف سرویس goo.gl که کوتاه کننده لینک گوگل و قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سرویس کوتاه‌کننده لینک بود، ممکن است شما نیز به دنبال انتخاب یک سرویس کوتاه‌کننده مناسب برای لینک‌های خود باشید.

اما سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک (URL Shortener) زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. بنابراین احتمالا این سؤال برای شما پیش می‌‌آید که «بهترین کوتاه کننده لینک کدام سرویس است؟»

در این مطلب قصد داریم مهم‌ترین سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک را به معرفی کرده و مزایا و معایب هر یک را نیز بیان کنیم.

 

کوتاه‌کننده لینک تکنیکی است که می‌تواند یک لینک طولانی را به شکلی کوتاه‌تر نمایش دهد و با کلیک بر روی آن مستقیما به صفحه مدنظر هدایت شوید. عمده‌ این سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک در واقع یک Redirect (تغییر مسیر) برای شما ایجاد می‌کنند.

بسیاری از سرویس‌های کوتاه کننده لینک رایگان هستند و استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است. اما برخی دارای محدودیت‌هایی هستند.

چرا از کوتاه کننده لینک استفاده کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهیم برای به اشتراک‌گذاری لینک وب‌سایت خود، به جای استفاده از لینک اصلی که طولانی است، از یک لینک کوتاه‌تر استفاده کنیم.

گاهی هم ممکن است محدودیتی به لحاظ تعداد کاراکترهایی که می‌توانیم استفاده کنیم برای درج در یک سایت و یا شبکه اجتماعی و … داشته باشیم.

مورد دیگر این است که وقتی یک url دارای کاراکترهای فارسی باشد، نه تنها لینک طولانی است، بلکه استفاده از آن چندان زیبا و ساده نیست و احتمال بروز اشتباه در آن زیاد است.

گاهی هم ممکن است به هر دلیلی تمایل داشته باشید که لینک اصلی را به کاربران خود نمایش ندهید. چرا که ممکن است کاربران با دیدن لینک اصلی روی آن کلیک نکنند.

مورد دیگر این است که اغلب سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک امکان مشاهده آمار کلیک را به سادگی و به طور خلاصه فراهم می‌کنند.

در این جاست که کوتاه‌کننده‌های لینک به درد ما خواهند خورد.


کوتاه‌کننده لینک ایرانی

اگر مایل هستید از سرویس‌های ایرانی استفاده کنید، دو سرویس یون و b2n را می‌توانید مدنظر داشته باشید.

کوتاه کننده لینک یون

کوتاه کننده لینک یون

پیشنهاد اول ما به شما yon.ir است. استفاده از یون رایگان است و نیازی به ثبت‌نام نیز ندارد. در این سرویس شما می‌توانید آدرس انتخابی (اختیاری) را داشته باشید. به طور کلی ویژگی‌های این سرویس عبارت است از:

  • لینک‌هایی که کوتاه می‌کنید، به انتخاب شما می‌توانند خصوصی باشند و یا به نمایش عمومی درآیند.
  • به انتهای لینک‌های کوتاه‌شده خود می‌توانید یک علامت + اضافه کنید و آنالیزی از آمار کلیک‌کنندگان روی لینک‌ها را ببینید.

به عنوان مثال اگر آدرسyon.ir/cv7ub را به صورت yon.ir/cv7ub+ (علامت + در انتهای لینک باید قرار گیرد) در مرورگر خود وارد کنید، می‌توانید آمار بازدیدکنندگان از این لینک را مشاهده کنید.

  • لینک‌ها در این سرویس همیشگی هستند و منقضی نمی‌شوند.

البته تجربه نشان می‌دهد که گاهی ممکن است لینک شما با این کوتاه‌کننده در دسترس نباشد. عیب دیگری که این سرویس دارد این است که هر کسی می‌تواند آمار لینک شما را مشاهده کند. چرا که برای دیدن آمار کلیک نیازی به ثبت‌نام نیست.

متأسفانه از مهر ماه ۹۸ سرویس یون به طور کلی از دسترس خارج شده است!

کوتاه کننده لینک b2n

کوتاه کننده لینک b2n

سرویس ایرانی دیگری که استفاده از آن متداول است، کوتاه‌کننده b2n.ir است. این سرویس نیز به صورت رایگان، به سادگی و بدون نیاز به ثبت‌نام لینک‌های شما را کوتاه می‌کند.

اما لینک‌هایی که خودشان کوتاه هستند، در این سرویس دیگر کوتاه نخواهند شد. به عنوان مثال احتمالا با وارد کردن لینک اصلی سایت خود در این سایت، ارور دریافت خواهید کرد.

سرویس b2n به تازگی امکان مشاهده آمار کلیک بر روی لینک را نیز ارائه داده است.

این سرویس نیز امکان سفارشی کردن آدرس را به شما می‌دهد.


کوتاه‌کننده لینک خارجی

اگر چه سرویس goo.gl متداول‌ترین کوتاه‌کننده بود، اما این سرویس امکان سفارشی کردن لینک کوتاه را نداشت و به صورت رندوم لینک کوتاه را خودش انتخاب می‌کرد. در ادامه جایگزین‌های کوتاه‌کننده خارجی برای این سرویس را معرفی خواهیم کرد.

کوتاه‌کننده لینک bitly

کوتاه‌کننده لینک bitly

درمورد سرویس‌های کوتاه‌کننده لینک خارجی، مشهورترین و متداول‌ترین آن‌ها در حال حاضر bitly است.

bitly.com یک سرویس کوتاه‌کننده لینک رایگان است که به سادگی و بدون نیاز به ثبت‌نام قابل استفاده است. اما برای استفاده از امکاناتی مانند مشاهده آمار کلیک لازم است در سایت آن ثبت‌نام کرده و در هنگام ساخت لینک لاگین کرده باشید. البته ثبت‌نام در این سایت رایگان و بدون هزینه است. 

مشکلی که این سرویس دارد این است که امکان سفارشی کردن آدرس‌ها بدون ثبت‌نام و البته در پلن رایگان وجود ندارد.

لینک‌های در سرویس bitly منقضی و یا حذف نمی‌شوند.

کوتاه‌کننده لینک Tinyurl

کوتاه‌کننده لینک Tinyurl

Tinyurl نیز یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های کوتاه کننده لینک خارجی در دنیا است.

سرویس Tinyurl.com یک سرویس رایگان است که بدون ثبت‌نام امکان کوتاه کردن و نیز سفارشی کردن لینک را فراهم می‌کند.

اما از معایب این سرویس عدم امکان مشاهده و ردیابی آمار کلیک است.

لینک‌ها در Tinyurl همیشگی هستند و حذف نمی‌شوند.

کوتاه‌کننده لینک Ow.ly

کوتاه‌کننده لینک Ow.ly

سرویس Ow.ly یکی از ابزارهای مفید جهت کوتاه کردن لینک است که به سایت معروف Hootsuite اضافه شده است. امکان کوتاه کردن لینک در این سرویس قبلا بدون ثبت‌نام فراهم بود. اما مدتی است که برای استفاده از آن، ثبت‌نام اجباری است. البته ثبت‌نام در این سایت رایگان است.

کوتاه کردن لینک در این سرویس به سادگی دو سرویس خارجی دیگر که پیش از این معرفی شده نیست. بنابراین اگر به دنبال یک کوتاه‌کننده لینک ساده هستید، استفاده از آن را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

Ow.ly امکان آنالیز دقیق لینک‌های کوتاه‌شده در شبکه های اجتماعی برای شما فراهم شده است.

در این سرویس نیز لینک‌ها حذف نمیشوند.

کدام سرویس کوتاه کننده لینک بهتر است؟

با توجه به آن‌چه که در بالا گفته شد، نمی‌توان به طور قطعی گفت کدام سرویس بهتر است و شما باید با توجه به نیاز و خواسته‌های خود نسبت به انتخاب یک سرویس اقدام کنید.

در ادامه ویژگی‌های این سرویس‌ها با یکدیگر مقایسه شده است تا بتوانید ساده‌تر برای انتخاب یکی از آن‌ها تصمیم‌گیری کنید:

سرویس ساده بودن کوتاه کردن لینک عدم نیاز به ثبت‌نام جهت کوتاه کردن لینک رایگان بودن کوتاه کردن لینک امکان سفارشی کردن url امکان مشاهده آمار لزوم ثبت‌نام جهت مشاهده آمار رایگان بودن مشاهده آمار
    خیر
خیر
در پلن رایگان خیر
خیر
خیر خیر